Вийшов друком знаковий роман іспанської літератури — «Ніщо» Кармен Лафорет
Вийшов друком знаковий роман іспанської літератури — «Ніщо» Кармен Лафорет

Наприкінці липня у «Коморі» вийшов роман, який вважається одним з найвідоміших та найбільш перекладених творів іспанської літератури, — «Ніщо» Кармен Лафорет. Ця книга стала першою, що вийшла у видавництві після початку повномасштабного вторгнення росії.

Українське видання  вийшло до 100-ї річниці з дня народження письменниці, яку відзначали у всьому світі і на честь якої було здійснено низку видань і перевидань цього знакового роману. У березні цього року, коли команда продовжувала роботу над книгою у бомбосховищах, у Мадриді відбулася виставка, присвячена 100-річчю Кармен Лафорет. Крім рукопису першого розділу, який експонувався вперше, на виставці був представлений машинопис, який письменниця подала на здобуття першої премії Надаля. Особливим експонатом виставки стала обкладинка українського видання від Валерії Печеник. «Нещодавно ми отримали обкладинку видання роману українською мовою, яке чекає в укритті закінчення війни, щоб бути надрукованим» — емоційно розповів син письменниці Агустин Серезалес на відкритті виставки.

Роман «Ніщо» побачив світ 1945 року і став справжньою сенсацією — історія юної Андреа, сповненої мрій про життя у великому місті, підкорила серця читачів — спочатку Іспанії, а тоді й усього світу.

Сповнена мрій і сподівань, зі старою валізою в руці, вісімнадцятирічна Андреа приїжджає з провінції до Барселони, щоб навчатися в університеті, й оселяється в родині своєї покійної матері. Громадянська війна призвела до занепаду її колись заможних родичів, які тепер ледь-ледь зводять кінці з кінцями. Їхній старий будинок — це своєрідний музей, що зберігає не тільки зайвий мотлох та старі меблі, а й привиди минулого своїх мешканців, їхні невтілені надії, несказані слова та зачаєну злобу. І поки допитлива Андреа досліджує вулиці Барселони і будує першу в житті справжню дружбу, будинок на вулиці Арібау живе своїм окремим життям.

Чи зможе Андреа протистояти привидам, що оселилися в будинку на вулиці Арібау? Чи вдасться їй втілити мрії всупереч похмурій силі, що заполонила її дім? Ми дізнаємося про це на сторінках видання.

Знаковий роман для літератури Іспанії XX століття. Дебют Кармен Лафорет у далекому 1945 році викликав фурор. Цьому було кілька причин. По-перше, книжка барселонської письменниці продовжувала літературний напрям під назвою «tremendismo», що являв собою поєднання суворого реалізму з експресіонізмом. Він виник як противага «тріумфалізму» – пропагандистському стилю, запровадженому в Іспанії після приходу до влади диктатора Франсіско Франко. По-друге, роман Лафорет засвідчував, що література змученої громадянською війною та знищенням інтелектуалів країни зберегла риси екзистенціалізму.

Якщо ж не знати історичного контексту, то «Ніщо» сприймається як доволі напружена розповідь про емоційне дорослішання головної героїні – Андреа. 18-річна дівчина-сирота приїжджає до Барселони, щоб навчатися в університеті. Вона житиме у своєї рідні – бабусі, двох дядьків і тітки. Але спогади дитинства про великий будинок на вулиці з платанами не виправдають сподівань. Андреа потрапить у задушливий простір бідності, скандалів, ненависті та невисловленої любові. Чи вдасться їй вирватися на волю? Чи зможе героїня примиритися з бідністю? Чи знайде в собі здатність дружити та кохати? Збережемо інтригу для тих, хто збереться прочитати цей чуттєвий роман.

The Village Ukraine

Відома іспанська письменниця Кармен Лафорет народилася 6 вересня 1921 року в Барселоні. Коли Кармен було 2 роки, її сім’я переїхала на Канарські острови, де дівчина провела своє дитинство і юність. Вона рано втратила матір, тому часто героями її творів ставали сироти. Андреа, головна героїня роману «Ніщо» — теж сирота.

У 1939-му Кармен повернулася в Барселону, щоб вивчати філософію, за три роки перевелася в Мадрид, а ще за три роки вийшов друком її роман «Ніщо» — перша і найвідоміша сьогодні книга авторки, яка принесла Кармен Лафорет популярність.

Як і в багатьох інших творах авторки, у цій книзі виникає протистояння юнацького максималізму головних героїв та обставин похмурої повоєнної реальності. А насичені характери персонажів та емоційність захоплюють з першої сторінки.

Вперше роман  побачив світ у 1945 році, але ще роком раніше — у 1944-му — письменниця здобула премію Надаля — найбільшу літературну відзнаку Іспанії. Як авторці це вдалося? Річ у тім, що письменниця подала на здобуття премії рукопис свого роману. Відмінна від тогочасних літературних творів, наповнена життям й емоціями книга підкорила журі. Так Кармен Лафорет стала володаркою першої в історії премії Надаля.

Мова авторки, прямолінійна, насичена і сповнена енергії, стала рушієм для оновлення і сучасним голосом літератури Іспанії ХХ ст., а її роман «Ніщо» і сьогодні є одним із найвідоміших іспанських творів. Нарешті й ми маємо змогу прочитати цей приголомшливий і магнетичний твір українською.

Схожі новини