Епохальний роман Ніно Харатішвілі «Восьме життя (для Брільки)» виходить українською
Епохальний роман Ніно Харатішвілі «Восьме життя (для Брільки)» виходить українською

У вересні видавничий дім «Комора» видасть роман грузинсько-німецької авторки Ніно Харатішвілі «Восьме життя (для Брільки)» у перекладі Роксоляни Свято. Робота над цим епохальним виданням, обсягом понад 1000 сторінок, тривала понад 2 роки. Вже зовсім скоро ми матимемо змогу прочитати цю книгу українською.

«Восьме життя» — третій роман Ніно Харатішвілі, який здобув кілька літературних премій у Німеччині, де авторка живе з 2003 року,  і став міжнародним бестселером. Письменниця зауважує, що ця історія є більше особистою, аніж автобіографічною. Одна з головних героїнь роману Ніца, від імені якої ведеться розповідь, пише, як і її авторка, з позиції емігрантки в Німеччині. «У мене було стільки запитань», — зізнається вона, досліджуючи та розповідаючи про минуле своєї сім’ї і країни своїй племінниці Брільці. І ця розповідь є частково поясненням, а частково — спокутою.

Грузія, 1900 рік. Все починається, наче в казці. Кондитер зі своєї мандрівки до Відня привозить рецепт найсмачнішого гарячого шоколаду в світі. Шоколад густий і чорний, як ніч перед бурею, але гірким післясмаком часто стають фатальні події… Стривожений шоколатьє незабаром переконується, що його смачний напій несе це прокляття. Тим не менш він передає таємний рецепт доньці Стасі, яка час від часу готуватиме його впродовж свого майже столітнього життя.

Німеччина, 2006 рік. Праонука Стасі Ніца розірвала зв’язок із родиною й живе в Берліні. Ніцина небога Брілька після подорожі на Захід відмовляється повертатися в Тбілісі, тож Ніца розповідає їй історію про те, як гарячий шоколад, приготований за старим сімейним рецептом, приносить розраду і нещастя вже шести поколінням…

Сьогодні цей роман-епопею про шість поколінь однієї родини на фоні новітньої історії Грузії визнали сучасною класикою в усьому світі. Та насправді ця книга — значно більше, ніж сімейна сага. Це ще й історія «червоного століття, що обдурило і зрадило всіх — усіх, хто сподівався». Розповідаючи історію однієї сім’ї, Харатішвілі змальовує становлення великого монстра — Радянського Союзу, що забирав життя і ламав долі людей і цілих народів. Історія, так болісно зрозуміла нам, українцям.

 

Ніно Харатішвілі — письменниця, драматургиня, режисерка, найвідоміша діячка грузинського походження у сучасній німецькомовній культурі, лауреатка численних нагород, зокрема премії Адельберта фон Шаміссо, Kranichsteiner Literaturpreis, Literaturpreis des Kulturkreises der deutschen Wirtschaft та інших. Народилася 1983 року в Тбілісі. У 1990-ті її родина емігрувала до Німеччини, а через два роки вони повернулися до Грузії. Згодом 20-річна Ніно знову вирушила в Німеччину, де живе й нині.

 

Роман «Восьме життя (для Брільки)» (2014) — найвідоміший твір авторки, який за короткий час став міжнародним бестселером. За цей твір Ніно Харатішвілі отримала престижну премію Бертольда Брехта. Англомовний переклад увійшов до короткого списку Міжнародної Букерівської премії.

 

  Переклад та публікацію цієї книги підтримує Європейський Союз за програмою  «Дім Європи» та Goethe-Institute.

Схожі новини